بازار خودروهای وارداتی در کما/ عرضه ها متوقف شد
۲۷ام فروردین ۱۳۹۷ سرگرمی

به گزارش خبرنگار مجله پوپک، رکود در بازار خودرو به ویژه در بخش خودروهای وارداتی از نیمه های بهمن سال گذشته آغاز شد، اما امید به بهبود  شرایط بازار با نزدیک شدن به بازار شب عید، همچنان پابرجا بود. ولی با توجه به مطرح شدن موضوع رای دیوان عدالت ادارای مبنی بر ابطال مصوبه جدید واردات خودرو و کشمش میان وزارت صنعت و دیوان عدالت اداری برای اجرای آن، بازار شب هم عید از رونق افتاد.
با این حال بازهم فروشندگان و فعالان بازار نا امید نشدند و به بازار خودرو پس از تعطیلات نوروز امیدوار ماندند، اما درست با گذشت چند روز پس از تعطیلات نوروز، اوضاع ارز برهم ریخت و بازار خودرو با مهر محکم رکود در بخش وارداتی ها مواجه شد.

 در همین زمان، فعالان بازار خودرو به ویژه رییس اتحادیه فروشندگان خودرو به مجله پوپک اعلام کردند  که با آغاز نوسانات نرخ ارز بازار خودروهای وارداتی با توقف معامله مواجه شده است. حالا یک هفته از تلاطم های بازار ارز می گذرد و دولت نرخ ارز را تک رقمی کرده است، اما هنوز در بازار خودروهای وارداتی اب از آب تکان نخورده و حتی گرد رکود بیش از پیش شده است.

 سعید موتمنی- رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو در همین زمینه به خبرنگار مجله پوپک می گوید: « اگر بازار با وضعیت فعلی همچون توقف معامله خودروهای وارداتی ادامه یابد، منجر به پر رنگ شدن بازارهای حاشیه ای و حذف بازارهای اصلی می شود».

او می افزاید: « گرچه عرضه کنندگان خودروهای وارداتی در بازار مشخص هستند، اما همین شرکت ها هم در مدیریت بازار کوتاهی می کنند و مصرف کنندگان که منتظر محصولات جدید و خریداری شده هستند، در صورت مرتفع نشدن نیازهایشان به سراغ  حاشیه بازار می روند که این وجه از بازار برای شرکت ها سود بیشتری در بر دارد».

به گفته موتمنی، با محدود شدن یک بازار، حاشیه بازار و یا بازار سیاه آن محصول ایجاد می شود و جای تعجب دارد که چرا نهادهای نظارتی در این شرایط وارد عمل نمی شوند؟

رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو اظهار می کند: « با افزایش نوسانات نرخ ارز و پس از آن تک نرخی شدن دلار، بازهم شرکت های عرضه کننده خودرو وارداتی واکنشی نداشتند و حتی به جای کاهش قیمت و تعدیل بازار، قیمت ها را افزایش داده اند».

او ادامه می دهد: «البته از دی ماه سال گذشته و پس از باز شدن ثبتارش تاکنون، هنوز شرکت های عرضه کننده خودرویی تحویل نداده اند، بلکه اغلب در حال ثبت نام و ایجاد بازارهای حاشیه ای بوده اند».

موتمنی با تاکید بر اینکه بزرگترین و بیشترین آسیب بلند مدت توقف معاملات خودرو وارداتی ایجاد حاشیه بازار است، می افزاید: « در اغلب  کشورها برای عرضه خودرو یک قیمت مصوب وجود دارد اما در ایران اکثر سود شرکت ها از بازارهای حاشیه خودرو تامین می شود».

رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو اظهار می کند: « در حالیکه بازار خودروهای وارداتی حال خوبی ندارد، اما بازار خودروهای داخلی با نوسان بسیار کم در آرامش است».

به گزارش مجله پوپک، بازار خودرو که طی دو سال گذشته و به رغم ورود و عرضه تعداد زیاد خودروهای وارداتی از جمله بازارهای پر حاشیه و پرخبر این صنعت محسوب می شود، از اولین ماه سال ۹۷ نیز روزهای پر هیجانی را آغاز کرده است؛ به گونه ای که درست با گذر نرخ دلار از مرز شش هزار تومان در روز ۲۰ فروردین ماه معاملات خودروهای وارداتی به بن بست رسید و بازار شکل دیگری به خود گرفت. از این رو این بازار همانند سایر بازارهای پرتقاضا، نیازمند برنامه ریزی، نظارت و حمایت بیشتری از سوی دولت و بخش خصوصی است.

گزارشگر مجله پوپک، نگار میرکریمی
انتهای پیام/


مطالب پیشنهادی