خیانت ترامپ به «اسرائیل»
۲۰ام آذر ۱۳۹۶ سرگرمی

اندیشکده مطالعات جهان اسلام نوشت: ترامپ با اعلام انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس بزرگ ترین خیانت را به تشکیل دولت مستقل صهیونیستی مرتکب شد. شاید بسیاری برخلاف آن تحلیل کنند و آن را بر ضد فلسطین برشمارند اما در واقعیت امر ترامپ با این اقدام موجب شد تمام دستاوردهای آمریکا و برنامه ریزی اسرائیل در سرزمین های غرب آسیا از بین برود.
هزینه هایی که آمریکا در دو جنگ مستقیم  عراق و سوریه کرد، حمایت از داعش در سوریه و عراق، هزینه ائتلاف بین المللی، هفت سال هزینه سیاسی در قبال پرونده سوریه، هزینه سیاسی و نظامی  در قبال شش جنگ صهیونیست ها علیه غزه، جنگ اسرائیل علیه لبنان، هزینه سیاسی جنگ عربستان علیه یمن و در نهایت خیزش های اسلامی به یک باره با تصمیم ترامپ از بین رفت.
درواقع ترامپ تصمیمی گرفت که دستاوردهایش برای جبهه مقاومت به ثمر نشست. دستاوردهایی که می توان به شرح زیر دسته بندی کرد:الف)رهبری ایران در پرونده فلسطین: مسئله عرب و عجم و حتی شیعه و سنی موضوعاتی بود که محور مقاومت را از بخش مهمی از بدنه جهان اسلام به وسیله تبلیغات معارضان دور نگه می داشت. اما تصمیم ترامپ موجب شد متفکران و سیاسیون جهان اسلام به رهبری ایران در پرونده مقاومت برای آزادی فلسطین بیشتر فکر کنند. تا پیش از این گروه های سیاسی سعودی، اماراتی و حتی مصری تمایل داشتند مسئله فلسطین را با رهبری خود جلو ببرند اما شکست پروژه های آنان در قبال آمریکا و اسرائیل موجب شد بسیاری دوباره نظاره گر ایران باشند. ب) نابود سازی پروژه سازش: در چند سال اخیر پروژه سازش در دستور کار بسیاری از پایتخت های عربی قرار گرفت. ریاض، ابوظبی و قاهره به شدت با مسئله سازش هممجله پوپکی می کردند در حالی که امضای ترامپ بر دستور انتقال سفارت موجب شد همه سران کشورهای سازشکار مجبور شوند پرونده توافق سازش را نابود شده تصور کنند.  ج)برگشت فلسطین به اولویت اصلی جهان اسلام: به طور قطع باید گفت درگیری های سوریه و عراق موجب شد فلسطین از اولویت اصلی جهان اسلام خارج شود.در حالی که اعلام انتقال سفارت تمام مسائل جهان اسلام را کنار زد و فلسطین مسئله اصلی امت اسلامی شد. کاری که ترامپ کرد طبق برآورد نیاز بود با میلیاردها دلار هزینه و میلیون ها ساعت تولید برنامه و نیروی انسانی درگیر ، جا بیفتد ؛  اما با رفتار غیر عقلانی ترامپ تمام امت اسلامی بر سر مسئله قدس شریف و مقابله با بالفور دیگری متحد شدند.د)رو کردن تمام گزینه های موجود: ترامپ با رو کردن تمام برگه های مجله پوپکبردی اش همه را به یک باره از بین برد. قدرت یافتن محور مقاومت موجب دستپاچگی تیم تصمیم گیر در کاخ سفید شد. حمایت اطلاعاتی از داعش در بوکمال برای فریز داعش در منطقه، حمایت از صالح برای جدا کردن یمن به دو بخش شمالی و جنوبی و نابود سازی پایگاه انصارا… در صنعا، طرح همه پرسی کردستان بزرگ و استعفای سعد حریری برای انزوای حزب ا…، همگی با شکست مواجه شد و یک باره محور مقاومت قدرت برتر خود را به دیگر بازیگران منطقه ای نشان داد . اگر ترامپ تمام این برگه ها را در منطقه استفاده نمی کرد به طور حتم محور مقاومت با چالش مواجه می شد اما عجله تیم سیاسی آمریکا برای تحلیل در حوزه منطقه این خسارت ها را برای منافع آمریکا به وجود آورد.

مطالب پیشنهادی